Przypominamy jej sylwetkę – osoby która zarażała optymizmem, wolą życia, w środowisku biegowym ceniona za swoje osiągnięcia i charakter.

W tym roku postać Basi uświetni medal Ultramaratonu Podkarpackiego.

Urodziła się 17 maja 1956 w Łomży. W późniejszym okresie życia mieszkała na zmianę w Laskowicach i w Hamburgu.

szlachetka

W dzieciństwie miała bezwład nóg i perspektywę kalectwa do końca życia. Po kilku latach walki udało się jej jednak pokonać tą chorobę.

W 1991 roku wyjechała do pracy do Niemiec. Pracowała tam jako opiekunka do dzieci. Los tak pokierował jej życiem że w pewnym momencie opiekowała się dziećmi lekarza rodzinnego Christiana Hottasa , fanatyka biegania ,człowieka który należał do elitarnego, niemieckiego klubu 100 maratonów ( to takie minimum przebiegniętych maratonów jakie trzeba posiadać na swoim koncie aby znaleźć się w tym szacownym gronie). Uściślając doktor Hottas na swoim koncie posiadał ich wówczas wielokrotnie więcej bo ponad 900. Na koniec 2014 roku miał ich już grubo ponad 2000 i był na czele w światowego rankingu tego zestawienia.

To on zaszczepił w niej bakcyla maratońskiego i dał impuls do rozpoczęcia tak pięknej biegowej przygody.

15 listopada 1997 r , praktycznie bez żadnego przygotowania Basia Szlachetka przebiegła swój pierwszy maraton. Miała wtedy 41 lat, i nie posiadała żadnej sportowej przeszłości. Ten dzień nazwała później swoim „ powtórnym narodzeniem” .

Od tego momentu nie wyobrażała już sobie życia bez biegania.

„Dojrzała kobieta po czterdziestce, matka dwójki dorosłych dzieci odnalazła swoje życiowe powołanie” ( tak później o niej pisano i mówiono w różnych polskich i niemieckich mediach)

Przez pierwszy rok od debiutu przebiegła 52 maratony ( średnio jeden na tydzień) za co została wpisana do księgi Rekordów Guinessa. Do tej samej księgi została ponownie wpisana kilka lat później, tym razem za pokonanie 100 maratonów w okresie 1 roku 11 miesięcy i 9 dni.

W szczególności upodobała sobie jednak biegi na dystansie ultra maratońskim. Maratony w większości traktowała jako formę przygotowań do biegów które kochała najbardziej czyli – Ultra. Do końca życia przebiegła ponad 300 maratonów.

W biegach ultra ustanowiła wiele rekordów Polski i Europy. Stawała na podium wielu prestiżowych imprez biegowych i na zawodach o najwyższej sportowej randze.

Do jej największych osiągnięć należą :

  • rekord świata kobiet w 48-godzinnym biegu w hali – 284 km, marzec 2000, Brno
  • rekord Europy kobiet w 48-godzinnym biegu – 348 km, 2003, Kolonia ( w tamtym czasie był to II wynik na świecie)

 

Była wielokrotną Mistrzynią Polski i Niemiec w biegach ultra dystansowych.

We wrześniu 2003 roku wystartowała w biegu który był jej wielkim marzeniem . Pobiegła w kultowym Sparthatlonie w Grecji.

Dystans 246,8 km z Aten do Sparty pokonała w czasie 31 godzin i 50 minut. Zajęła piękne 20 miejsce w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet była ukończyła na trzecim miejscu.

W lipcu 2004 roku pojechała na zawody do Koloni aby zmierzyć się z rekordem świata w biegu 48h. Wszystko wskazywało na to że jej ambitny plan się powiedzie. Niestety na dwa dni przed biegiem bardzo źle się poczuła i musiała zrezygnować z uczestnictwa w zawodach. Kilka dni później , po wielu specjalistycznych badaniach lekarze wykryli u niej chorobę nowotworową.

"Fascynuje mnie, kiedy człowiek pokonuje własną słabość i dociera do mety. Dla mnie istotą nie jest zwycięstwo nad innymi, ale zwycięstwo nad samym sobą, nad własną słabością. Nie wolno poddawać się kryzysowi, należy go pokonać. Są oczywiście chwile, kiedy się załamuję, ale wtedy mówię sobie: Basiu, ty musisz dobiec do mety, no i biegnę dalej. Nigdy nie poddaję się" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Tak jak wielokrotnie na biegowych trasach podejmowała walkę z bólem i cierpieniem tak i tym razem dzielnie walczyła z chorobą do samego końca.

Niestety w tym przypadku choroba okazała się silniejsza. 24 listopada 2005 roku odeszła od Nas ta wspaniała i nietuzinkowa postać.